Łódzkie Zielone Polesie najlepszą Ideą w Polsce

Łódzkie Zielone Polesie najlepszą Ideą w Polsce

Zielone Polesie to nowatorski program zazielenienia Starego Polesia obejmujący m.in. tworzenie ulic-ogrodów, woonerfów i parków kieszonkowych. Miejska Pracownia Urbanistyczna dostała właśnie za niego nagrodę im. Jerzego Regulskiego za najlepszą ideę w kraju.

Zespół, który przygotował program Zielone Polesie 
Na program Zielone Polesie składa się modernizacja kilkunastu ulic w ulice-ogrody i tzw. woonerfy, uspokojenie ruchu, utworzenie nowych terenów zielonych, m.in. w formie parków kieszonkowych (pocket-park) oraz stworzenie warunków do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych. Program został przygotowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej pod kierownictwem Anny Sokołowskiej. Obejmuje on historyczną dzielnicę Wiązowa, którą dzisiaj nazywamy Starym Polesiem.

Zespół MPU dostał właśnie za Zielone Polesie nagrodę główną im. Jerzego Regulskiego w kategorii Idea. Nagroda została ustanowiona przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich za wybitne osiągnięcia w kreowaniu ładu przestrzennego zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Inwestycje oparte o program Zielone Poleskie rozpoczęły się w 2016 roku na odcinkach ulic Strzelców Kaniowskich, Lipowej i Pogonowskiego. Zamieniły się one w miejsca przyjazne mieszkańcom, ze szpalerami drzew, ławkami i kwietnikami. Został na nich uspokojony ruch i zachowane miejsca parkingowe. Kolejne powstają na ul. Wólczańskiej i 1.Maja.

Od 2016 roku powstały także 4 parki kieszonkowe. Wolne miejsca między kamienicami zwykle się zabudowuje, aby uzupełnić pierzeję. W przypadku Starego Polesia, na którym terenów zielonych jest mało, te „kieszenie” zamienia się w małe parki. Dwa powstały przy ul. Strzelców Kaniowskich i po jednym przy ul. Legionów i Struga. W tym roku powstaną dwa kolejne przy ul. Pogonowskiego.

To tylko początek. W tej chwili – wspólnie z mieszkańcami – powstają projekty trzech kolejnych odcinków ulic: Lipowej z Próchnika, Strzelców Kaniowskich oraz Lipowej. Dzięki temu projektowi, realizowanemu na zlecenie Ministerstwa Rozwoju w ramach pilotażowego programu rewitalizacji, powstanie model współpracy z mieszkańcami przy projektowaniu przestrzeni publicznych, z którego będzie mógł korzystać cały kraj.

W skład zespołu projektowego, który przygotował program Zielone Polesie wchodzą: Anna Sokołowska, Gerard Goszczko, Małgorzata Saciuk i Bartłomiej Idzikowski. Dyrekcja: Robert Warsza, Danuta Lipińska, Aneta Tomczak.

Źródło: https://uml.lodz.pl , zdjęcia mat. UMŁ

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz