Łódź się zieleni

Łódź się zieleni

Łódź nie zasypia gruszek w popiele i po przeprowadzonym na wiosnę tego roku urządzeniu na Starym Polesiu kilkunastu skwerów i zieleńców rozpoczęła program Zielone Polesie.

Zarząd Zieleni Miejskiej posadził wiosną tego roku na Starym Polesiu przeszło 36 tysięcy krzewów i 40 drzew. To dopiero początek. Łódź ruszyła z programem Zielone Polesie. Został on przygotowany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej pod kierownictwem Anny Sokołowskiej i obejmuje historyczną dzielnicę Wiązowa, czyli zachodnią część centrum Łodzi. Na program Zielone Polesie składa się modernizacja kilkunastu ulic w ulice-ogrody, uspokojenie ruchu, utworzenie nowych terenów zielonych, m.in. w formie parków kieszonkowych (pocket-park) oraz stworzenie warunków do realizacji nowych inwestycji mieszkaniowych.

W tym roku Zarząd Dróg i Transportu zrealizuje w ramach programu 9 inwestycji drogowych. Większość z nich zakłada budowę ulic-ogrodów, a w dwóch przypadkach podniesienie jakości przestrzeni i wprowadzenie zieleńców.

baza1_1466402215

baza1_1466402253

Do realizacji w pierwszej kolejności wybrane zostały te odcinki ulic, na których ruch jest najmniejszy a potencjał zmian największy. Pierwszym jest al. 1 Maja między ul. Wólczańską i Żeromskiego oraz początkowy odcinek ul. Wólczańskiej. Al. 1 Maja to projekt, który mieszkańcy zgłaszali do Budżetu Obywatelskiego, ale nie udało się dla niego zdobyć wystarczającej liczby głosów. Zostanie jednak zrealizowany w ramach programu Zielone Polesie.

baza1_1466402184

Kolejną ulicą jest Pogonowskiego. Łodzianie zdecydowali w Budżecie Obywatelskim o dosadzeniu na niej drzew. Urząd Miasta Łodzi idzie poszedł dalej i zwiększył budżet inwestycji. W efekcie czego przebudowana gruntownie zostanie ulica na odcinku od ul. Legionów do Zielonej.

baza1_1466402149

Zmienią się także odcinki ulic równoległych do Pogonowskiego, czyli Lipowa i Strzelców Kaniowskich. Wszystkie charakteryzują się tym samym: na wybranych odcinkach ruch na nich jest niewielki, a ich przekrój jest szeroki. To daje możliwość utworzenia na nich nie tylko woonerfów, ale pójścia jeszcze dalej i stworzenia ulic-ogrodów.

Głównym założeniem inwestycyjnym jest wprowadzenie nowej jakości w ulice Starego Polesia. Ulice będą miały charakter ciągów pieszo-jezdnych. Duży nacisku zostanie postawiony na zieleń i małą architekturę. Priorytetem będzie zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i cyklistów oraz uspokojenie ruchu. Nie przewiduje się zmniejszania liczby miejsc postojowych, tylko inne sposoby ich aranżacji w przestrzeni ulicy. Dodatkowo przewiduje się nowe oświetlenie. Wizytówką tych ulic ma być priorytet w kształtowaniu zieleni.

W ramach programu Zielone Polesie kolejne inwestycje realizuje Wydział Gospodarki Komunalnej w Łodzi i będzie to 6 parków kieszonkowych. Pierwszy powstaje przy ul. Strzelców Kaniowskich 34. Na kolejne będą sukcesywnie ogłaszane przetargi. Program Zielone Polesie zakłada powstanie kolejnych. Aby stworzyć niektóre z nich miasto będzie musiało nabyć lub zamienić się na nieruchomości, ponieważ nie wszystkie są jego własnością. Kolejne inwestycje wymagają uporządkowania terenów i na przykład rozbiórki znajdujące się na nich budynki.

baza1_1466402124

Na podstawie: materiałów Urzędu Miasta Łodzi

Zdjęcie tytułowe: flickr.com, Krzysztof Belczyński, Łódź (CC BY-SA 2.0)

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz