Kryty park pod szklaną kopułą – w Sztokholmie

Kryty park pod szklaną kopułą – w Sztokholmie

Sztokholm jest miastem, gdzie przez ponad 6 miesięcy w roku dominują niskie temperatury oraz krótki dzień. To powoduje, że aktywność społeczeństwa skupia się głównie w zamkniętych przestrzeniach – w galeriach handlowych, restauracjach, teatrach czy kinach.

Pomysł na nowe, niekomercyjne wykorzystanie przestrzeni publicznej ma grupa projektantów Utopia, która zaproponowała utworzenie parku pod szklanymi kopułami. Punktem wyjścia do projektu była szybka urbanizacja stolicy i rozrost osiedli mieszkaniowych. W mieście zaczęło brakować zieleni. Na pierwszą lokalizację krytego kopułowego parku wybrano skwer Sankt Eriksplan, który położony jest w gęsto zabudowanej przestrzeni publicznej – blisko przystanku autobusowego, stacji metra oraz parku Vasaparken, gdzie chętnie spędzają czas rodziny z dziećmi.
Park to konstrukcja sześciu kopuł połączonych ze sobą, najwyższa z nich ma ok. 23 metry wysokości – tak jak otaczające je budynki. Przezroczyste materiały wykorzystane do pokrycia drewnianych rusztowań mają integrować park z otaczającą go zabudową oraz zachęcać społeczność do odwiedzin. Całość powierzchni to około 1500 metrów kwadratowych parku połączonego korytarzami i przejściami z otaczającymi budynkami oraz miejscami użyteczności publicznej.
Konstrukcja ze szklanym sklepieniem będzie wyposażona w energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia, które mogą wykorzystywać ponownie nadmiar ciepła emitowanego ze stacji metra i garażu pod Sankt Eriksplan w celu ogrzania parku w chłodniejszych miesiącach. W środku parku będą ławki, ścieżki, staw – nie będzie natomiast drzew – wśród roślinności będą dominować pnącza.
Pomysł na kryty park w Sankt Eriksplan opiera się na założeniu, że jest niekomercyjna i otwarta dla wszystkich przestrzeń publiczna. Jednak niewykluczone, że przestrzeń parku będzie również wykorzystana na przedsięwzięcia społeczne jak np. kino plenerowe, koncerty czy wystawy.
Powstanie tego typu nowoczesnego obiektu otwiera dyskusję nad kompleksowymi niekomercyjnymi rozwiązaniami we wspólnej przestrzeni publicznej.

Źródła:
http://www.miasto2077.pl/w-sztokholmie-zasadza-caloroczny-park-pod-szklana-kopul
https://www.archdaily.com/867450/utopia-arkitekter-proposes-public-park-in-stockholm-shrouded-in-glass
https://www.lonelyplanet.com/news/2017/03/21/indoor-park-using-giant-glass-eggs/
https://www.outdoordesign.com.au/news-info/glass-shrouded-indoor-public-park/5079.htm

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz