Jak i gdzie hodować warzywa w mieście?

Jak i gdzie hodować warzywa w mieście?

Czy rolnictwo miejskie i miejska produkcja żywności mogą być antidotum na poprawę jakości życia współczesnych społeczeństw? Nie ulega wątpliwości, że życie w mieście daje dostęp do wielu zdobyczy współczesnej cywilizacji i podnosi komfort codziennego funkcjonowania, ale jednocześnie oddala człowieka od przyrody. Ludzie od tysięcy lat hodowali żywność na własne potrzeby i czerpali przyjemność z prostych prac fizycznych. Najwyższy czas wrócić do korzeni.

Środowisko miejskie zapewnia wiele możliwości w zakresie produkcji żywności i niesie za sobą wiele korzyści. Powierzchnia budynków i twardych nawierzchni pozwala wykorzystywać światło słoneczne i wodę deszczową, a termiczna absorpcja miejsc miejskich tworzy swoisty mikroklimat miejski do uprawy roślin. Ten mikroklimat pozwala także przedłużyć sezon wegetacyjny. Miejska produkcja żywności może wykorzystywać pionową przestrzeń ścian i powierzchnie dachowe, gdzie rośliny otrzymają niezbędne do życia światło słoneczne oraz dostęp do wody pozyskanej z racjonalnej polityki zarządzania wodą deszczową.

Wertykalne ogrody warzywne
Zielone ściany powoli przestają być rzadkością w miastach, pojawia się ich coraz więcej ponieważ są cenione ze względu na ich wyjątkową jakość dekoracyjną, ale również za nieprzeceniony wkład jaki wnoszą do zazieleniania gęsto zabudowanych miast. Teraz oprócz wartości dekoracyjnych zielone ściany zyskują nową funkcję – stają się miejscem do produkcji żywności. Coraz więcej ludzi hoduje warzywa w domowych ogródkach, nie tylko po to, by zmniejszyć koszty życia, ale by żyć w bardziej zrównoważony i świadomy sposób. Jednak nie wszyscy dysponują swoim kawałkiem ziemi, brakuje też podwórek czy większych kawałków gruntów, a postępująca urbanizacja zabiera coraz więcej przestrzeni. Na te problemy rozwiązaniem jest wykorzystanie zielonych ścian do domowej produkcji żywności.

Miejskie ogrody rolnicze budowane z wykorzystaniem technologii zielonych ścian mogą być różnorodne i dostosowane do potrzeb i możliwości przestrzennych danego gospodarstwa domowego. Najprostsze ściany składają się z zestawu 20-donniczek do samodzielnego podlewania, a te bardziej zmechanizowane mogą mieć formę wolnostojącej instalacji z systemem podlewania. Wszystko zależy od wielkości, ściany, dostępu do wody i zasilania oraz od przeznaczonego budżetu. Pionowe ogrody są idealnym rozwiązaniem, gdy chcemy uprawiać truskawki, zioła czy rośliny pnące takie jak np. fasola.

Ogród na nieużywanym parkingu

Urbanistyczne rolnictwo na ścianach może być też częścią ogólnodostępnych ogrodów dla lokalnych społeczności, prywatnych rezydencji, szkół lub może być wykorzystywane przez lokalny biznes gastronomiczny. Przykładem może być tutaj Pop Up Patch – podwórko w Little Veggie Patch w Melbourne, które powstało z przekształcenia nieużywanego parkingu w prawdziwy raj ogrodniczy.

Na parkingu zainstalowano ponad 140 skrzyń do hodowli warzyw. Pierwotną ideą podwórka była hodowla warzyw na potrzeby mieszkańców, okolicznych restauracji oraz firm. „Ubocznym” skutkiem, jaki się pojawił przy okazji przekształcenia tego miejsca w ogród, była miejska oaza spokoju, gdzie można uciec od zgiełku miasta. Pop Up Patch jest także miejscem, które lokalna społeczność wykorzystuje do organizowania różnego typu imprez, od wspólnych grilli, wieczorów filmowych po turnieje ping – ponga. Pop Up Patch to także centrum edukacyjne, w którym organizowane są rozmaite warsztaty kulinarne i ogrodnicze dla dzieci, dostosowane do wieku uczestników. Dzieci uczą się między innymi podstaw hodowli, robienia „strachów na wróble” oraz przygotowywania posiłków z wyhodowanych w ogrodzie warzyw.

Jedną z najważniejszych zalet miejskiego rolnictwa oprócz zazieleniania powierzchni miast, jest aspekt społeczny. Ogrody i działki pozwalają ludziom w miastach żyć w harmonii z przyrodą. Miejskie gospodarstwa rolne to nie tylko współczesna odwiedź na zrównoważony rozwój miast, ale i „przepis” na zdrowe społeczeństwo.

Źródła:
https://www.outdoordesign.com.au/news-info/food-producing-greenwalls/5728.htm
http://www.growinggreenguide.org/technical-guide/design-and-planning/urban-food-production/
https://littleveggiepatchco.com.au/pages/pop-up-patch
http://www.the-urban-farmer.co.uk/urban-farming.html

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz