Ekologiczny biurowiec ONZ w Kopenhadze

Ekologiczny biurowiec ONZ w Kopenhadze

Ekologiczny biurowiec  ONZ w Kopenhadze to zaangażowanie ONZ w promowanie przyjaznych środowisku rozwiązań oraz  zrównoważonego rozwoju na całym świecie.

W 2012 roku ekologiczny biurowiec ONZ otrzymał roku nagrodę Green Building w Komisji Europejskiej i został pierwszym kompleksem Organizacji Narodów Zjednoczonych, który otrzymał certyfikat LEED. Aby zakwalifikować się do prestiżowej normy LEED,  ekologiczny biurowiec ONZ musiał spełnić szereg kryteriów środowiskowych, które obejmowały między innymi gospodarkę odpadami, wpływ na otaczające biurowiec ekosystemy, jakość powietrza w pomieszczeniach, efektywność energetyczną oraz racjonalne wykorzystanie wody.
Ekologiczny biurowiec ONZ gromadzi tyle wody deszczowej, co  pozwala na spłukanie toalet średnio 5300 razy dziennie przez cały rok.  Ponowne wykorzystanie wody deszczowej, krany o małym przepływie i małe toalety, przyczyniają się do ponad 60 procentowego ograniczenia całkowitego wykorzystania wody w toaletach, kuchniach i prysznicach znajdujących się w budynku.

Innowacyjne sposoby regulacji temperatury wewnątrz budynku obejmują pompowanie zimnej wody morskiej w system chłodzenia oraz odbijanie promieni słonecznych na zewnątrz budynku, które mogą być otwierane i zamykane w zależności od potrzeb wykorzystania energii słonecznej.

Na dachu 1400 paneli słonecznych wytwarza energię elektryczną dla ekologicznego kompleksu ONZ, a energia wiatrowa stanowi ponad 35 procent dodatkowej energii uzyskanej poza siecią. W sumie budynek i zatrudnionych w nim 1200 pracowników wykorzystuje mniej niż połowę energii, co porównywalny inny budynek biurowy.

źródło: www.denmark.dk

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz