Earthshipy, czyli budynki z odpadów

Earthshipy, czyli budynki z odpadów

Koncepcja architektury opartej na idei zrównoważonego projektowania i budowy zwana earthship (budynki z odpadów) powstała w latach 70. XX wieku, a jej głównym pomysłodawcą był amerykański architekt Michael Reynolds.

Michael Reynolds i budynki z odpadów

Reynolds chciał zbudować dom, który charakteryzowałby się trzema rzeczami: po pierwsze, zostałby zbudowany z materiałów dostępnych w okolicy oraz pochodzących z recyklingu; po drugie, korzystałby z naturalnych źródeł energii i był samowystarczalny; po trzecie, mógłby być zbudowany przez osoby bez specjalistycznych umiejętności konstrukcyjnych. Ostatecznie, wizja Reynoldsa zyskała kształt budynków z opon wypełnionych ziemią  najczęściej w kształcie litery U, których dzisiaj jest ponad 2000 na całym świecie, a najwięcej w Ameryce Północnej.

Patrząc na ponad 40 lat  działalności Reynoldsa widać, że za projektowanymi przez niego budynkami kryje się cała filozofia życiowa. Reynolds patrzy realistycznie i zarazem pesymistycznie na zachodzące zmiany klimatyczne i uzależnienie społeczeństw od paliw kopalnych i konsumpcjonizmu. Ziemia daje ludziom energię, żywność i wodę czyli wszystko co niezbędne do życia. Zatem według Reynoldsa powinniśmy wrócić do korzeni i zacząć wykorzystywać dobra oferowane przez naturę w taki sposób, aby minimalizować skutki nieuchronnych zmian w klimacie Ziemi.  Reynolds od lat 70 -tych XX w. konsekwentnie idzie tą drogą i propaguje swoje idee poprzez projekty oraz działalność edukacyjną  na rzecz lokalnych społeczności, a także gromadzi wokół siebie społeczność, która wyznaje podobne poglądy. Kluczowe jest by uchronić Ziemię przed całkowitą degradacją, dlatego ludzie muszą ewoluować w sposób rozsądny, świadomy i zrównoważony.

Centrum edukacyjne Tol-Haru

W lecie 2014 roku 200 ochotników z całego świata przybyło na  argentyńską wyspę do miejscowości  Ushuaia, aby pomóc w budowie centrum edukacyjnego Tol-Haru.  Tol-Haru był pierwszym earthshipem w Argentynie i miał ogromny wkład edukacyjny dla lokalnej społeczności, ponieważ uczył technik budowania, które pozostają w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, ale przede wszystkim pokazał możliwości powtórnego wykorzystania odpadów.

Konstrukcja centrum Tol-Haru  została wykonana w około 50% z materiałów pochodzących z recyklingu. Ushuaia ma duży problem ze śmieciami, ponieważ miejscowość jest na wyspie i wszystko sprowadza, wytwarzając mnóstwo śmieci i jednocześnie nie dysponuje odpowiednimi miejscami do ich utylizacji. Do budowy użyto między innymi butelek, opon. Lokalna organizacja dostarczyła 333 stare opony, 3000 aluminiowych puszek, 5000 plastikowych butelek i 3000 szklanych butelek.  Grube zewnętrzne ściany wykonane ze starych opon zatrzymują ciepło i zapewniają izolację, utrzymują  też komfortową temperaturę 20-22 ° C przez cały rok. Dodatkowo budynek wykorzystuje energię odnawialną z paneli słonecznych i turbiny wiatrowej. Budynek również oczyszcza własne ścieki na miejscu, więc nic nie trafia do zatoki.

Hotel earthship  w dolinie El Bolson 

W marcu 2015 roku w dolinie El Bolson w Andach  grupa 70 studentów i woluntariuszy rozpoczęła budowę hotelu w technologii earthship.  Fundamenty budynku powstały na puszkach, a ściany zbudowano ze zużytych opon i szklanych butelek z recyklingu. Na dachu zainstalowano panele słoneczne oraz zbiorniki na wodę deszczową. Pierwsi goście przyjechali do hotelu w październiku 2015 roku. Oprócz zakwaterowania na terenie obiektu można wynająć rower, wziąć udział w warsztatach ogrodniczych czy też zjeść smaczny posiłek.

Szkoła publiczna w technologii earthship

Budynek o powierzchni 270 metrów kwadratowych znajduje się w przybrzeżnej części Jaureguiberry, Canelones (Ameryka Łacińska) i powstał w ciągu zaledwie siedmiu tygodni. Jego konstrukcja składa się w 60% z materiałów pochodzących z recyklingu (plastikowe i szklane butelki, puszki oraz karton) i w 40% z tradycyjnych materiałów budowlanych. Budynek został usytuowany tak by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną i wiatr. W prostej i mocnej fasadzie dominuje głównie szkło i drewno.

Od strony południowej budynek jest ogrodzony grubą ścianą oporową wypełnioną piaskiem i ubitym żwirem, a wykorzystanie pochyłości terenu z tyłu budynku pozwala na gromadzenie wody deszczowej pochodzącej z dachu, która zaspokaja potrzeby budynku. W środku znajdują się rury, których ułożenie pozwala korzystać z naturalnych procesów konwekcyjnych, dostarczając świeże powietrza w lecie. Natomiast w zimie rury można zamknąć, a ciepło do ogrzewania klas jest generowane przez efekt cieplarniany pochodzący z północnego korytarza. W korytarzu północnym hodowana jest również żywność na potrzeby społeczności szkolnej.

Oprócz samowystarczalności w zakresie produkcji i konsumpcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych. szkoła wykorzystuje wodę deszczową do nawadniania ogrodów warzywnych i wreszcie do cystern. Szkoła również wykorzystuje proces uzdatniania  tzw. czarnej wody.

Czy w  earthshipach można mieszkać? 

Jednym z tego typu przykładów jest dom zbudowany w Brazylii w środku tropikalnego lasu w regionie Costa Verde. Dom zajmuje powierzchnię około 130 metrów kwadratowych i został zbudowany zaledwie w ciągu jednego tygodnia. Budynek stoi na betonowym fundamencie i zwieńczony został pojedynczą metalową skorupą, która tworzy dach i ściany. Wykorzystanie do konstrukcji stali węglowej, aluminium i cynku, nadaje mieszkaniu industrialny charakter. Ponieważ powłoka domu jest samonośna, nie ma kolumn, pozwala to zmaksymalizować przestrzeń wewnętrzną i wstawić na obu końcach szyby sięgające od podłogi po sufit.

Pierwsze mieszkalne earthshipy w Europie powstały w 2007 roku we Francji, są jeszcze dwa inne domy zbudowane w tej technologii – oba na terenie Wielkiej Brytanii. Najwyższy czas by technologia earthship była częściej wykorzystywana na terenie starego kontynentu, wszak sami dostarczamy surowców :-).

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz