Czy utylizacja śmieci może iść w parze z ekologią?

Czy utylizacja śmieci może iść w parze z ekologią?

Rosnąca ilość odpadów to problem, który dotyka wszystkich miast na świecie.  Ludzie produkowali śmieci już w starożytności, jednak rewolucja przemysłowa, a potem technologiczna spowodowały, że ludzkość zaczęła wytwarzać śmieci w ilościach jakich nigdy wcześniej nie było. Niemal cały plastik, który zalega w północnej części Pacyfiku pochodzi z ostatnich 15 lat. Naukowcy szacują, że tylko 9 procent produkowanych na wielką skalę tworzyw sztucznych zostanie poddana recyclingowi. A przecież podstawowym sposobem gospodarowania odpadami jest ich unikanie (czyli zapobieganie wytwarzaniu kolejnych niepotrzebnych rzeczy), ponowne wykorzystanie, a dopiero potem recycling i ostatecznie utylizacja. Jak możemy się przyczynić do zmniejszenia ilości produkowanych przez nas śmieci? Zwiększmy naszą świadomość, spróbujmy zaobserwować ile plastiku  dziennie „wytwarzamy w postaci śmieci”  – butelki po napojach, patyczki do uszu, papierki po słodyczach, torebki foliowe ……. Straszne? Tak! Zacznijmy działać!

Małe kroki to duże zmiany

Każdy z nas codziennie może przyczynić się do zmniejszenia ilości śmieci jakie wytwarza każde gospodarstwo domowe. Kluczowe są  drobne czynności i świadome decyzje np. podczas codziennych zakupów wybierajmy zamiast plastikowych torebek na pieczywo papierowe, zamiast plastikowych toreb na zakupy nośmy własne, a kupując jedzenie na wagę miejmy ze sobą własne pojemniki. Zapobieganie to bardzo istotny czynnik w gospodarce odpadami. Im bardziej bowiem udaje się zapobiec powstawaniu odpadów tym mniejszy problem z ich zagospodarowaniem. W XXI wieku bycie eko to nie tymczasowa moda, to nasz obowiązek.

Co miasta robią ze śmieciami?

Gospodarka odpadami i pozbywanie się śmieci, których przybywa to jeden z kluczowych problemów z jakim zmagają się metropolie. Miasta  radzą sobie z nadmiarem śmieci, które nie mogą być ponownie wykorzystane oraz użyte w procesie recyclingu, przeznaczając ich część do utylizacji w spalarni. W wyniku takich działań miasta zmieszają ilość śmieci, które trafiają na wysypiska, jednocześnie wykorzystując uzyskaną w procesie spalania energię elektryczną czy cieplną wprowadzaną potem do sieci miejskiej.

Czy spalanie śmieci to rozwiązanie dobre dla środowiska?

Tak, ale tylko pod warunkiem, że efektem ubocznym spalania nie są toksyczne związki uwalniane do atmosfery. Obecnie zastosowanie najnowszych technologii oraz konieczność dostosowania się do bardzo rygorystycznych norm sprawiają, że tego typu zakłady działają efektywnie mając jednocześnie minimalny negatywny wpływ na środowisko naturalne. Emisja spalin ze spalarni może być nawet do kilkudziesięciu razy niższa, niż w przypadku elektrociepłowni zasilanych węglem, a same produkty spalania wprowadzane do atmosfery są bezwonne i nieszkodliwe. Dla porównania, typowy kocioł węglowy stosowany w ciepłowniach i elektrociepłowniach ma ok. dwukrotnie wyższą emisję tlenków azotu, dziesięciokrotnie wyższą emisję pyłów oraz aż dwudziestosześciokrotnie wyższą emisję związków siarki, w porównaniu z nowoczesną spalarnią odpadów przy bardzo porównywalnej produkowanej mocy i bardzo podobnej sprawności.

Wiele państw europejskich prowadzi świadomą politykę zarządzania odpadami przykładem może być tutaj Dania, która w 2017 roku otworzyła ekologiczną spalarnię odpadów.

Wielofunkcyjna spalarnia śmieci

Amager Bakke to najnowocześniejszy zakład  spalania odpadów w Kopenhadze, który wyznaczył nowe standardy w zakresie ochrony środowiska, produkcji energii i przetwarzania odpadów. Takie połączenie innowacyjnej technologii, architektury i ekologii to przyszłość, w która powinna być obecna w każdym miejscu na ziemi. Nowoczesna spalarnia odegra bardzo ważną rolę w ambitnych planach Kopenhagi, by zredukować emisję CO2 do 2025 r. Spalarnia produkuje więcej czystej wody niż używa i jest uważana za jedną z najczystszych spalarni na świecie. Jedną z charakterystycznych cech tego obiektu jest to, że komin nie emituje spalin w sposób ciągły, dym ma postać pierścieni dymnych (składających się raczej z pary wodnej niż z prawdziwego dymu).

Spalarnia została otwarta 30 marca 2017 r., kosztowała około 670 mln USD i spala 400 000 ton odpadów komunalnych rocznie.

Energooszczędna – oczyszczalnia powietrza

Spalarnia będzie odzyskiwała każdego roku 100 milionów litrów wody przez kondensacje gazu, a stopień odzyskania metalu ze śmieci osiąga poziom 90-procent i przełoży się na 10 tys. ton odzyskanych metali rocznie. W wyniku spalania powstaje również 100 tys. ton popiołu, który jest i  będzie wykorzystany do budowy dróg. W porównaniu z poprzedniczką, spalarnia śmieci Amager Bakke daje ponad 100 – procent energii z paliwa, ma 28-procentową sprawność elektryczną, ogranicza emisję siarki o 99,5-procentową i emisję metanu o 90-procentową. Tak duża redukcja jest możliwa dzięki technologii oczyszczania gazów spalinowych, selektywnej redukcji katalitycznej (SCR). Jest to pierwsza instalacja SCR w duńskiej fabryce odpadów do energii.

Amager Bakke to spalarnia, która łączy najnowocześniejszą technologię oraz ekologię w jednym. Nie tylko dlatego, że spalarnia w pełni i efektywnie wykorzystuje energię zawartą w odpadach. Możliwe jest też przetwarzanie wszystkich rodzajów odpadów jako paliwa i uzyskiwanie wysokiego poziomu odzysku energii – przykładowo technologia pozwala na bardzo skuteczne wykorzystanie frakcji organicznej zawartą w odpadach.

W sumie elektrownia:

  • spala 400 000 ton odpadów rocznie produkowanych przez 500 000 – 700 000 mieszkańców i 46 000 firm.
  • zaopatruje około 50 000 gospodarstw domowych w energię elektryczną
  • zaopatruje 120 000 gospodarstw domowych w ogrzewanie miejskie
  • ma dwukrotnie wyższą wydajność elektryczną w porównaniu do poprzedniej

Rekreacyjna  i wizerunkowa rola spalarni

Dach spalarni ma wysokość 85 m i jest nachylony pod takim katem, że może służyć jako całoroczny sztuczny stok narciarski, ścieżka turystyczna oraz ścianka wspinaczkowa. Te obiekty rekreacyjne zostały udostępnione społeczności w 2018 roku. Entuzjaści narciarstwa nie muszą martwić się o jakość powietrza na stoku spalarni, ponieważ zostały zastosowane tutaj najnowsze technologie związane z przetwarzaniem odpadów, a powietrze „na stoku” jest bardzo czyste.

Wielofunkcyjność spalarni przyciąga uwagę ze względu na swój lokalny urok. Zakład zapewnia oczyszczanie odpadów będąc jednocześnie architektonicznym punktem orientacyjnym i obiektem rekreacyjnym. Nowością  jest połączenie pomysłowej technologii i innowacyjnej architektury – to wizytówka duńskiej innowacyjnej technologii.

Lokalizacja obiektu w centrum, w pobliżu lotniska i zaledwie pięć kilometrów od Placu Ratuszowego w Kopenhadze spokojnie pozwala nazwać spalarnię wizytówką i punktem orientacyjnym stolicy Danii.

źródło: http://www.volund.dk/Waste_to_Energy/References/ARC_Amager_Bakke_Copenhagen

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz