Dla świadomych ekologicznie mieszkańców miast rolnictwo miejskie jest jedną z dróg do oddziaływania na zmiany klimatyczne z jakimi walczy dziś współczesny świat. Eko-świadomość to trend, który zyskuje coraz więcej zwolenników w środowiskach wielkomiejskich. Jest to szczególnie istotne ze względu na prognozy, które mówią, że ponad 60% światowej populacji będzie mieszkać w miastach do 2030 roku. Jednocześnie populacja ludzi nadal rośnie w rekordowym tempie. Każdego dnia kolejne 200 000 osób dołącza do przeciążonego ekosystemu Ziemi. Jeśli tempo wzrostu będzie się utrzymywać, a konsumpcyjny styl życia nie ulegnie zmianie do 2050 r., to do utrzymania populacji, zgodnie z tymi przewidywaniami, potrzebne będzie nie jedna, a trzy ziemie.
Jak sprostać rosnącym potrzebom mieszkańców miast?
By wyżywić coraz większą populację na ziemi, rolnicy będą musieli produkować o 70 procent więcej żywności. To z kolei prowadzi do zwiększonej emisji dwutlenku węgla i co za tym idzie do zwiększania śladu węglowego jaki ma rolnictwo. Możemy jednak temu skutecznie przeciwdziałać. Istnieją dowody na to, że stworzenie systemów żywnościowych w miejskich środowiskach mogą pomóc zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a jednocześnie przenosząc produkcję żywności do miast ograniczamy marnotrawstwo. Mimo tego, że głód na świecie jest problemem globalnym, a dziś mamy wystarczająco dużo żywności, problemem nie jest ilość, a złe zarządzanie zasobami i brak gospodarności. Nieefektywne zarządzanie oznacza jednak, że wiele z produkowanych jest wyrzucanych. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. żywienia i rolnictwa (FAO) szacuje, że jedna trzecia światowej żywności – czyli około 1,3 miliarda ton rocznie – zostaje zmarnowana.
W jaki sposób miejskie innowacje w rolnictwie mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko?
Miejskie rolnictwo wyznaje zasadę: hoduj żywność, bliżej miejsca, w którym jest spożywana. Dzięki wykorzystywaniu balkonów, dachów czy wolno stojących donic do uprawy żywności przyczyniamy się do zmniejszenia negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko i jednocześnie poprawiamy jakość życia w mieście. Drugim ważnym aspektem przeciwdziałania marnotrawienia żywności jest kompostowanie. Kompostowanie zachęca mieszkańców miast do ponownego przemyślenia sposobu usuwania odpadów spożywczych. Coraz popularniejsze stają się kompostowniki zaprojektowane dla nowoczesnych mieszkań, a pozyskane tak mieszanki kompostowe mogą być wykorzystane do nawożenia ogrodów na balkonie.
W ostatnich latach pojawiło się wiele przedsięwzięć społecznych ukierunkowanych na eliminowanie marnotrawienia żywności na każdym etapie w łańcucha dostaw. Tak powstała np. organizacja Feedback, której celem jest by ograniczanie marnotrawstwa wielu sklepów spożywczych oraz restauracji. Szczególnie w restauracjach panowała powszechna praktyka wyrzucania produktów, które nie spełniają standardów estetycznych. Feedback zajmuje się przede wszystkim organizowaniem kampanii społecznych uświadamiających problem niegospodarnego zarządzania zasobami żywności. Podczas organizowanych spotkań czy eventów serwowane są potrawy z „odpadków” gdzie uczestnicy tych spotkań uczą się jak racjonalnie gospodarować żywnością. Przykładem inicjatywny wspieranej przez Feedback jest start-up, który wykorzystuje nadwyżki chleba do produkcji piwa. Chleb się nie marnuje, a piwa nie brakuje ????.
IKEA też chce mieć swój wkład w rolnictwo miejskie.
Brytyjska pracownia architektoniczna oraz szwedzki sklep meblowy IKEA nawiązały współpracę, aby zaprezentować wspólną wizję przyszłości miejskiego rolnictwa. Ich projekt składa się z dwupoziomowego ogrodu, który można zintegrować zarówno z miejskimi przestrzeniami i prywatnymi domami. W wyniku tej współpracy powstał model miejskiej farmy, która pozwoli ludziom uprawiać żywność w zaciszu własnego domu. Model jest dwupoziomowy i składa z niżej położonego laboratorium ogrodniczego, które umożliwia hodowanie naturalnych produktów spożywczych. Natomiast górna warstwa to kwitnący ogród z drzewami, kwiatami i roślinami, dzięki czemu projekt jest zarówno estetyczny, jak i bezpieczny dla środowiska, ze względu na jego właściwości lecznicze i oczyszczające powietrze. Projekt pokazuje jak funkcjonalność i piękno można połączyć w zrównoważonym miejskim rozwiązaniu. Projekt ten zostanie przedstawiony w Londynie w 2019 roku.
Rolnictwo i luksus?
QO Hotel w Amsterdamie to miejsce gdzie zrównoważony rozwój spotyka się z luksusem. Chcąc zapewnić swoim gościom coś więcej niż tylko ładne miejsce do spania, QO Amsterdam został wyposażony w system, który obejmuje szklarnie na dachu gdzie rosną owoce, warzywa, zioła, a także są hodowane ryby. Wszystkie te produkty są wykorzystywane potem w hotelowych restauracjach.
Chociaż rolnictwo dachowe to nie jest nowy pomysł, QO Amsterdam jest pionierem w tej dziedzinie wprowadzając nowoczesne technologie miejskie do branży hotelarskiej. Dzięki temu goście hotelu mogą zapoznać się z tą formą zrównoważonej produkcji żywności. Jednocześnie idea rolnictwa dachowego inspiruje gości z rożnych zakątków świata do odkrycia nowych sposobów na uprawianie miejskiego rolnictwa w pobliżu naszych miejsc zamieszkania.