Autobusy też mogą mieć zielone dachy

Autobusy też mogą mieć zielone dachy

Miejska zieleń odgrywa bardzo ważną rolę w adaptacji do zmian klimatu. Architekci, planiści i sami mieszkańcy poszukują sposobów na zwiększenie ilości miejskiej roślinności. Hiszpański architekt wpadł na pomysł wykorzystania dachów autobusów. Jeżdżące ogrody – czy to się sprawdzi?
Mobilne ogrody są dziełem hiszpańskiego architekta krajobrazu Marca Ganena z firmy PhytoKinetic. Pierwszy autobus z zieloną instalacją na dachu pojawił się już kilka lat temu na ulicach Girony w Katalonii. Bazę ogrodu stanowi hydroponiczny, gruby na 7 cm dywanik umieszczony na żelaznym stelażu, gdzie Ganen zasadził małe sukulenty, krzewy i paprocie.
Według informacji PhytoKinetic przeciętny dach autobusu to 15 mkw. wolnego miejsca, a każdy metr takiego dachu pochłania około 25 kg dwutlenku węgla rocznie. Dodatkowo zielona izolacja to realne oszczędności. Puig oszacował, że mobilny ogródek pozwala na obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu o 4,5 stopnia. Autor konceptu twierdzi, że zielone dachy można zakładać również na samochodach.

System wykorzystuje podłoże hydroponiczne, dużo lżejsze niż gleba, więc nie przyczynia się w znacznym stopniu do większego zużycia paliwa. Do nawodnienia ogródka wykorzystywane jest zjawisko kondensacji pary wodnej związane z działaniem systemu klimatyzacji w autobusie. Im jest cieplej, z tym większą siłą musi działać klimatyzacja w autobusie, co wiąże się z intensywniejszą produkcją skroplonej pary. Dzięki temu kierowca nie musi myśleć o dostarczaniu wody roślinom – wystarczy, że dostosuje pracę klimatyzatora do warunków panujących na zewnątrz.
Pomysł PhytoKinetic będzie realizowany na większą skalę w Madrycie. Manuela Carmena, znana z ekologicznych poglądów burmistrz stolicy, podjęła decyzję, że autobusy z ogrodami na dachu wkrótce będą kursować na dwóch liniach w centrum miasta.

Wyobraźmy sobie polskie autobusy z zielonymi dachami w zimie, o ile bardziej kolorowo byłoby w szarych o tej porze roku miastach:).

źródło forbs.pl, zdjęcia phytokinetic.net

 

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz