Podwyższenie stanu wody w Jeziorce i Wiśle grozi powodzią w Wilanowie?

Podwyższenie stanu wody w Jeziorce i Wiśle grozi powodzią w Wilanowie?

Brak odpowiednich zabezpieczeń wałów poza Warszawą grozi powodzią w Wilanowie. Szklarnie zanieczyszczają powietrze, brakuje terenów zielonych, a woda w jeziorze Wilanowskim jest brudna. To główne tematy podnoszone podczas kolejnego, dziewiątego już, spotkania w ramach konsultacji społecznych założeń Strategii adaptacji do zmian klimatu dla Warszawy. Spotkanie odbyło się 20 kwietnia 2017 r. w siedzibie Urzędu Dzielnicy, gdzie zaproszono mieszkańców Wilanowa.

Uczestnicy spotkania ustalili, że Wilanów jest zagrożony powodzią, głównie z powodu braku zabezpieczeń przeciwpowodziowych rzeki Jeziorki oraz Wisły poza obszarem Warszawy – w Konstancinie Jeziornej i dalej w stronę Góry Kalwarii.  Mimo, że prace wzmacniające warszawską część wałów zostały ukończone nie są one wystarczającą ochroną dla mieszkańców Wilanowa oraz dla części mieszkańców Siekierek bez wzmocnionych wałów w okolicach Konstancina oraz Góry Kalwarii.

Zanieczyszczenie wody jeziora Wilanowskiego przez potok Służewiecki to kolejny problem,  który dotyka mieszkańców Wilanowa od lat i nie doczekał się jeszcze kompleksowego rozwiązania. Warszawa obecnie podejmuje kroki by problem jakości wód potoku Służewieckiego został rozwiązany w najbliższym czasie.

Na terenie Zawad  problem są szklarnie opalane węglem przez cały rok. Jakość powietrza w ich pobliżu jest wyjątkowo zła, powietrze jest zanieczyszczone. W  pobliżu szklarni oprócz budynków mieszkalnych znajdują się  też dwa przedszkola i  boisko orlik. Jak dotąd właściciele szklarni nie byli chętni by dokonać zmiany sposobu ogrzewania szklarni (np. na gazowy). Mieszkańcy Wilanowa wierzą, że w tym przypadku, może pomóc Uchwała miasta o zakazie palenia węglem, miałem, ekogroszkiem czy śmieciami oraz surowe kary. Częściowym rozwiązaniem kwestii smogu i zanieczyszczeń generowanych przez niedostosowane piece w domach prywatnych byłoby też przyłączenie osiedli i domów jednorodzinnych do Elektrociepłowni Siekierki ( głównie chodzi o rejon Zawady). Większa świadomość mieszkańców, akcje edukacyjne  w szkołach oraz gminie i stacja pomiarów jakości powietrza to rozwiązania proponowane w zakresie poprawy jakości powietrza.

W ramach przeciwdziałania zabudowie terenów zielonych w Wilanowie zaproponowano zabezpieczenie i utworzenie parku wzdłuż Skarpy Ursynowskiej. Zmianę statusu rezerwatu park Morysin i ograniczenie nielegalnego turystycznego wykorzystania parku. Dobrym pomysłem było też zagospodarowanie terenów pod zieleń w okolicach dyskontów spożywczych.

TY też masz wpływ na klimat w Warszawie! – zgłoś POMYSŁ na Klimat w naszym majowym konkursie.

POMYSŁ NA KLIMAT – zapraszamy do udziału w konkursie!

Spodobał Ci się tekst, poleć go znajomym:

Dodaj komentarz